
Wrastający paznokieć to wyjątkowo nieprzyjemny problem. Choć jest z pozoru niewielki, przez ból i dyskomfort, a niekiedy również nieestetyczny wygląd, może każdego dnia uprzykrzać nam życie. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem będzie profesjonalny zabieg podologiczny, taki jak Metoda Arkady. Dowiedz się, na czym polega i zapomnij o wrastającym paznokciu! O szczegóły zabiegu zapytaliśmy ekspertów kliniki Ortodentika w Łukowie.
Co to jest Metoda Arkady?
Metoda Arkady to niechirurgiczny sposób na pozbycie się problemu wrastającego paznokcia, opracowany przez Polaka Adriana Arkadę. Przeprowadzany jest on za pomocą urządzenia obsługiwanego manualnie, nazwanego Kostką Arkady. Pomaga ono skorygować kierunek i sposób wzrostu paznokcia, a jednocześnie przywrócić mu estetyczny, naturalny wygląd. Metoda Arkady polecana jest niemal wszystkim pacjentom, w tym nawet osobom cierpiącym na neuropatie czy osobom z kruchymi i łamliwymi paznokciami – podkreślają eksperci kliniki Ortodentika w Łukowie.
Na czym polega zabieg Metodą Arkady?
Zabieg Metodą Arkady jest bezinwazyjny – nie narusza ciągłości tkanek, a jedynie „nakierowuje” wzrost paznokcia i uniemożliwia mu drażnienie tkanek miękkich. Na początku palec, którego dotyczy problem, umieszczany jest w korpusie Kostki Arkady oraz unieruchamiany we wnętrzu urządzenia. Kostka wyposażona jest w liczne otwory, które umożliwiają wprowadzenie przez podologa ruchomych narzędzi. Koryguje on kształt zdeformowanego paznokcia i zabezpiecza efekt swojej pracy specjalnymi haczykami. Brzegi wrastającego paznokcia muszą zostać uniesione i zabezpieczone przez płatek wykonany uprzednio z żywicy akrylowej. Ma ona właściwości bakteriobójcze dzięki zawartości jonów srebra. Żywica akrylowa nakładana jest na całą płytkę w celu jej nadbudowy i wykonania swego rodzaju „rusztowania”. Podczas zabiegu korekcji poddawane są także wały paznokciowe, czyli fałdy skóry po bokach paznokcia. Na koniec płytka opracowywana jest pilnikami.
Czy efekty zabiegu są trwałe?
Zabieg Metodą Arkady powinien przynieść trwałe efekty korekcyjne, między innymi dzięki jednoczesnej korekcji wałów paznokciowych. Bardzo ważne są tu wizyty kontrolne, pierwsza najczęściej zalecana jest po około 1-2 tygodniach od wykonania zabiegu. Liczbę takich wizyt ustala specjalista, ponieważ zależeć ona będzie od wielu indywidualnych czynników. istotnym elementem zachowania pełnego efektu jest również stosowanie w domu specjalnego serum kolagenowego. Przyspiesza ono gojenie się miejsca pozabiegowego. Założony podczas wykonywania procedury płatek z żywicy akrylowej usuwany jest w momencie, gdy specjalista uzna, że paznokieć wzrasta w prawidłowy sposób. Zachowanie rezultatów Metody Arkady zależeć będzie również od tego, czy u pacjenta zniwelowane zostaną główne przyczyny problemu wrastającego paznokcia – przestrzegają specjaliści kliniki Ortodentika.
Przyczyny wrastających paznokci
Niektóre z przyczyn wrastających paznokci są trudne lub wręcz niemożliwe do usunięcia, część z nich jest jednak zależna od nas. Do głównych przyczyn należą bowiem zarówno czynniki genetyczne, jak i nieodpowiedni sposób obcinania paznokci, tzw. „na okrągło”. Częstym źródłem problemu jest również zbyt ciasne obuwie oraz nadmierna masa ciała. Znaczenie mają także różnego typu uszkodzenia paznokcia, np. jego przytrzaśnięcie, skaleczenie podczas obcinania bądź czyszczenia paznokcia lub w trakcie wycinania skórek. Istotna w zapobieganiu problemowi wrastania paznokci jest też prawidłowa motoryka stóp oraz zachowanie higieny i dbałości o płytkę – przyczyną może być też bowiem grzybica lub nadmierne przesuszenie paznokcia.
Metoda Arkady a inne sposoby na wrastające paznokcie
Metoda Arkady zyskała ogromną popularność i jest często zalecana dzięki swojej uniwersalności i niskiej inwazyjności. Do pozostałych metod można zaliczyć między innymi zakładanie klamry (tzw. ortonyksja) i usuwanie płytki paznokciowej, w tym jego chirurgiczne wycięcie lub podcięcie w znieczuleniu miejscowym. Pozbywanie się paznokcia nie jest jednak zalecane ze względu na większą inwazyjność zabiegu oraz konieczność trwałego zastosowania sztucznej płytki paznokciowej. Z kolei klamry, choć skuteczne, mogą nie dać odpowiedniego efektu estetycznego, w przypadku Metody Arkady nie ma natomiast przeciwwskazań nawet do malowania czy zdobienia paznokci. Jest to procedura szybka, niezwykle skuteczna, przynosząca natychmiastową ulgę.