
Skazy na skórze w postaci wrzecionowatych pasm, początkowo czerwono-sine, różowe, następnie blaknące i przybierające kształt nieregularnych linii czy zagłębień, to doskonale znane, rozstępy. Obawiają się ich głównie kobiety będące w ciąży. To właśnie one najczęściej borykają się z rozstępami, jako przykrą pamiątką po miesiącach noszenia maleństwa pod sercem. Jakie są przyczyny powstawania rozstępów i ich geneza? Kto powinien szczególnie troszczyć się o swoją skórę i jak? To częste pytania, które zazwyczaj zadają sobie kobiety, obawiając się o stan swoich ud, pośladków i piersi.
Skąd biorą się rozstępy?
Schemat tworzenia się rozstępów jest prosty: gwałtowne przybieranie na wadze i nadmierne rozciąganie skóry. Tak w skrócie można wytłumaczyć, skąd biorą się znienawidzone pręgi na skórze. Ponieważ ogromne znaczenie mają tu wahania wagi, narażone na ich powstanie są przybierające na wadze w okresie ciąży kobiety czy sportowcy, zwłaszcza uprawiający sporty siłowe. Często problem dotyka nastolatki w okresie dojrzewania, kobiety w okresie menopauzy, czy osoby, które leczone są lekami steroidowymi. Ogromne znaczenie mają również predyspozycje genetyczne i oczywiście układ hormonalny. Wszelkie zmiany hormonalne mogą niekorzystnie wpływać na stan naszej skóry. To właśnie nieprawidłowości w funkcjonowaniu tego układu, powodują zaburzenia fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję włókien kolagenowych i elastyny. Stąd już tylko krok do zmniejszenia elastyczności skóry- wyjaśniają eksperci z Kliniki Lasermed– a w następstwie powstawania rozstępów.
Czy rozstępom można zapobiegać?
Kobiety w ciąży, już od samego początku, powinny dbać o stan swojej skóry. Warto reagować już przy pierwszych niepokojących objawach, jakim są świąd skóry, pieczenie, czy wszelkie zmiany w wyglądzie skóry. Istnieje dziś na rynku wiele preparatów, które pomagają ujędrnić skórę, dostarczają niezbędnych składników odżywczych, czyli pomagają utrzymać ją w dobrej kondycji. Nie zapominajmy, że istotna jest dieta oraz aktywność fizyczna- podpowiadają specjaliści od laseroterapii z Lasermed. Dieta powinna być bogata w mikroelementy oraz witaminy A, E. PP, B5- dodają. Znając doskonale nasze ciało i wiedząc, czy skóra podatna jest na powstawanie rozstępów, można zastosować zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej, jeszcze przed ich pojawieniem się. Taka profilaktyka daje naprawdę znakomite efekty. Głównie należy skupić się na tych partiach ciała, które szczególnie narażone są na przykre defekty kosmetyczne:
- piersi
- uda
- pośladki
- brzuch
- okolice stawów kolanowych i barkowych
Jak pozbyć się już istniejących rozstępów?
Co jednak, jeśli rozstępy się pojawiły i wygląd naszej skóry wymaga poprawek? Czy istnieje metoda likwidacji rozstępów, sposoby na ich usunięcie? Specjaliści nie ustają w poszukiwaniach coraz doskonalszych rozwiązań, ratujących nas od rozstępów. Medycyna estetyczna ma do zaoferowania zabiegi laseroterapii, które pomagają usunąć rozstępy i znacznie poprawić kondycję naszej skóry. Pamiętać jednak musimy, że uzyskane efekty zależą w dużej mierze od stopnia zaawansowania uszkodzeń skóry, fazy rozwoju, w której znajdują się rozstępy. O czym należy pamiętać, decydując się na laserową likwidację rozstępów?
- efekty będą różne w przypadku każdej osoby; zależą od stopnia zaawansowania rozstępów, ich ilości
- przy pierwszych rozstępach, świeżych defektach, zazwyczaj wystarczy jeden zabieg, by uzyskać znaczną poprawę
- przy większych i liczniejszych uszkodzeniach, potrzebnych jest więcej zabiegów
- wynik leczenia zależy także od stopnia jędrności skóry, uwarunkowań genetycznych
- leczenie nowoczesnymi laserami, jak np. Fotona Spectro SP jest całkowicie bezpieczne
- przystąpienie do leczenia w późniejszej fazie rozwoju rozstępów, daje mniejsze możliwości na ich 100% usunięcie, niemniej jednak, znacznie poprawia wygląd skóry
- przeciwwskazaniami do wykonania laseroterapii są: ciążą, okres karmienia piersią, nowotwory oraz infekcje skórne
Pamiętajmy, że nie jesteśmy skazani na rozstępy. Dbajmy o skórę i nasze ciało, zwróćmy uwagę na to, co jemy, ruszajmy się więcej. Jeśli jednak rozstępy pojawią się na naszych udach, piersiach czy brzuchu, starajmy się reagować wcześnie, szybko. Wtedy zabieg laseroterapii może naprawdę zdziałać cuda!
Martwisz się rozstępami? Nie wiesz, jak się z nimi uporać? Dowiedz się więcej o laserowym usuwaniu rozstępów. Skonsultuj się ze specjalistą!