
Według najnowszych badań jeden na czterech pacjentów odczuwa strach przed odbyciem wizyty u lekarza dentysty. Najczęstszą przyczyną jest obawa przed potencjalnym bólem czy złe wspomnienia z wizyt w gabinecie stomjatologicznym w czasach dzieciństwa. Jednakże nie tylko pacjent odczuwa zdenerwowanie, lecz także osoby mu towarzyszące.
Niezależnie od tego, jaki jest powód zdenerwowania w trakcie wizyty u stomatologa, nie warto odkładać leczenia zębów.
Przyczyny zdenerwowania
Pacjenci, oprócz lęku przed zabiegiem, mogą być zdenerwowani z wielu innych powodów. Przykładowo mogą się stresować sytuacją w pracy, kłopotami w domu, trudnościami z zaparkowaniem samochodu przed gabinetem lub wywiadówką w szkole u dzieci.
Pracownicy klinik stomatologicznych znają potrzeby pacjentów
Dlatego bardzo istotne jest, aby pracownicy kliniki dentystycznej rozumieli różne postawy i zachowania pacjentów i traktowali ich z życzliwością, empatią oraz rozwagą. Należy mieć na uwadze, że obecność zdenerwowanego pacjenta, któremu może zdarzyć się wywołać awanturę w poczekalni czy gabinecie, będzie mieć niekorzystny wpływ zarówno na personel pracujący w placówce, jak i oczekujących na swoją kolejkę pacjentów. Dlatego też nie tylko lekarz, lecz także personel pomocniczy powinien dołożyć wszelkich starań, aby nie dopuścić do eskalacji agresji lub w przypadku dojścia do awantury, próbować załagodzić nerwową i napiętą sytuację.
Kluczowa rola asystentki
W przeważającej liczbie przypadków w pierwszej kolejności kontakt z potencjalnym lub stałym pacjentem ma asystentka albo recepcjonistka. Osoba ta powinna podczas rozmowy telefonicznej lub mającej miejsce w gabinecie, starać się wyczuć nastawienie pacjenta i w razie konieczności (np. roztrzęsienie, drżące ręce, podniesiony głos) poinformować o tym lekarza stomatologa.
Asystentka powinna także spróbować poznać powód roztrzęsienia czy też zdenerwowania pacjenta i w miarę możliwości postarać się go uspokoić. Kluczową kwestią jest, aby podczas rozmowy zachować spokój i starać się wyjaśnić powód zdenerwowania czy wzburzenia.
Poświęcenie uwagi kluczem do sukcesu
Niezwykle istotne jest, aby podczas rozmowy ze zdenerwowanym pacjentem, poświęcić mu dużą ilość uwagi. Zabronione jest wówczas odbieranie telefonów lub próby rozmowy z innymi pacjentami. W przypadku gdy pracownik gabinetu musi na chwilę wyjść, powinien wyjaśnić powód zawieszenia rozmowy oraz zapewnić pacjenta, że zostanie niebawem wysłuchany.
Szukaj profesjonalnych rozwiązań!
Lekarze stomatolodzy oraz personel zatrudniony w Smile Design Clinic są nastawieni życzliwie do pacjenta i robią wszystko, by zdenerwowanie zostało przed drzwiami kliniki.