
Tatuaż na ciele może stanowić pamiątkę z najpiękniejszego okresu w naszym życiu. Czasami jednak przywołuje same złe wspomnienia lub przez mało precyzyjne wykonanie zamiast zdobić, po prostu szpeci skórę. W takiej sytuacji najrozsądniejszym rozwiązaniem zdaje się usunięcie tatuażu. Istnieje wiele metod, jednak trzeba przyznać, że nie wszystkie charakteryzują się taką samą skutecznością. Jakie są popularne metody usuwania tatuażu? I która z nich pomoże nam pozbyć się rysunku na ciele w jak najszybszy i najmniej bolesny sposób?
Metody usuwania tatuażu w przeszłości
Elektrokoagulacja, dermabrazja i peeling chemiczny – to właśnie metody, które w przeszłości stanowiły podstawę w walce z niechcianym tatuażem. Najstarszą metodą jest peeling chemiczny, który pozwalał nie tylko na usunięcie tatuażu, lecz także odnowę skóry w przeciągu kilku miesięcy od zakończenia terapii. Bardzo dużą popularnością, wśród osób chcących pozbyć się tatuażu, cieszyły się swego czasu kremy zmiękczające pigment, które wprowadzało się pod skórę, stymulując układ immunologiczny do rozpoczęcia procesów gojenia. Efektem tego zabiegu było wytworzenie strupka, który odpadał wraz z niechcianą strukturą po kilku tygodniach. Do nieco bardziej nowoczesnych metod usuwania tatuaży należy dermabrazja, polegająca na mechanicznym złuszczeniu naskórka aż do miejsca, w którym znajduje się tatuaż, oraz elektrokoagulacja, przy której wykorzystywany jest prąd o wysokiej częstotliwości.
Metody usuwania tatuaży dziś
Jeszcze do niedawna techniki elektrokoagulacji, krioterapii, dermabrazji, kremu wybielającego lub peelingu chemicznego były jedynymi możliwymi sposobami usuwania tatuażu. Z czasem wyparły je nowoczesne lasery frakcyjne i nanosekundowe. Jednak wszystkie wymienione wyżej metody (łącznie z laserami) miały jedną podstawową wadę: ich silne działanie pozostawiało zazwyczaj na skórze nieestetyczną bliznę. Dodatkowo, okazywały się bolesne dla pacjenta i nie zawsze były w stanie usunąć tatuaż w całości. Szczególny problem stanowiło usuwanie kolorowych tatuaży, z którymi tak naprawdę żadna metoda nie mogła sobie dobrze poradzić. Dużo zmieniło się w tej dziedzinie wraz z pojawieniem się na rynku laserów pikosekundowych, które z jednej strony były w stanie zaoferować dużo większą moc działania, z drugiej delikatny dla pacjenta przebieg zabiegu – bez blizn, uciążliwego bólu, długiego okresu rekonwalescencji i konieczności powtarzania zabiegu kilkanaście razy, aby uzyskać pożądany efekt. To obecnie najskuteczniejszy sposób na pozbywanie się zarówno czarnych, jak i kolorowych tatuaży
Laser do usuwania tatuaży – dlaczego pikosekundowy?
Specjaliści z Kliniki Miracki, którzy jako pierwsi w Polsce zaczęli wykorzystywać lasery pikosekundowe (PicoSure i Discovery Pico), przyznają, że nigdy wcześniej medycyna estetyczna nie dysponowała lepszym narzędziem do usuwania tatuaży. Ich unikalne parametry pozwalają na całkowite wywabienie nie tylko czarnych, lecz także kolorowych tatuaży, co w przypadku innych laserów i pozostałych metod, było praktycznie niemożliwe. Ultrakrótka (pikosekundowa) wiązka światła laserowego działa bezpośrednio na pigment w skórze, nie narażając pozostałej powierzchni skóry na uszkodzenia. Światło lasera przechodzi w falę akustyczną, która rozchodzi się w powietrzu i rozbija mikrocząsteczkę tuszu w drobny pył, dzięki czemu organizm jest już w stanie sam ją usunąć. Technologia pikosekundowa to również dużo mniejszy ból i większy komfort dla pacjenta podczas wykonywania zabiegu – w większości przypadków nie jest potrzebne nawet znieczulenie. Warto też zaznaczyć, że lasery pikosekundowe pozwalają usunąć tatuaż 5-10 razy szybciej niż lasery starszej generacji i pozostałe metody, co stanowi ich kolejną, ogromną zaletę.
Więcej informacji na temat usuwania tatuaży znajdziesz na stronie:
http://klinikamiracki.pl/zabieg/discovery-pico-usuwanie-tatuazu-przebarwien-blizn-odmladzanie-pikosekundowe/