
Przebarwienia skórne są ciemnymi plamami na skórze. Stanowią dość powszechny problem, który powstaje z różnych przyczyn – zarówno genetycznych, pozapalnych, polekowych, jak i hormonalnych. Zabieg laserowy to jedna z metod, która pozwala zredukować, a nawet i pozbyć się przebarwień na skórze. Dowiedz się, jak wygląda taki zabieg, jak się do niego przygotować oraz jak wygląda okres rekonwalescencji.
- Przebieg laserowego usuwania przebarwień
- Przygotowanie do zabiegu laserowego usuwania przebarwień
- Rekonwalescencja po usuwaniu przebarwień
Przebieg laserowego usuwania przebarwień
Laserowe usuwanie przebarwień w Klinice Miracki Warszawa zaczyna się od dokładnego demakijażu. Następnie lekarz za pomocą lasera naświetla powierzchnię skóry. Światło jest wychwytywane wyłącznie przez melaninę znajdującą się w przebarwieniach. Skóra otaczająca zmiany – nie zostaje w żaden sposób naruszona. Melanina odbiera energię, a następnie rozbija się na mniejsze kawałki. Tak rozdrobniony barwnik zostaje usunięty z organizmu. Usuwanie przebarwień laserem nie jest bolesne. Zabiegowi może towarzyszyć jedynie dyskomfort związany z pieczeniem skóry. Wrażliwe osoby mogą jednak zdecydować się na znieczulenie miejscowe. Bezpośrednio po laserowym usuwaniu przebarwień skóra jest nieco ciemniejsza, jednak jest to w zupełności normalne i powinno ustąpić w ciągu najbliższych dni. Jeśli chodzi o cenę takiego zabiegu laserowego, wynosi ona około 200-700 złotych i zależy przede wszystkim od wielkości i rozległości zmian. Wskazania do laserowego usuwania przebarwień to:
- piegi,
- plamy wątrobowe,
- odbarwienia spowodowane ostudą,
- przebarwienia skóry po trądziku różowatym,
- przebarwienia skóry powstałe na skutek przebywania na słońcu,
- czerwone znamiona.
Przygotowanie do zabiegu laserowego usuwania przebarwień
Laserowe usuwanie przebarwień to zabieg, który nie wymaga specjalnego przygotowania. Przede wszystkim terapię poprzedza wizyta konsultacyjna, na której lekarz ocenia stan skóry i przebarwień, wyklucza ewentualne przeciwwskazania, informuje o zaleceniach oraz informuje, jak będzie wyglądał zabieg. Przed laserowym usuwaniem przebarwień, należy zrezygnować z opalania oraz stosowania samoopalaczy. Na około tydzień przed zabiegiem, należy także zrezygnować z peelingów oraz wszelkich preparatów o działaniu złuszczającym. Podobnie jest ze środkami światłouczulającymi oraz ziołami tj. nagietek czy dziurawiec. Na co najmniej 6 tygodni przed zabiegiem należy odstawić maści i kremy, które zawierają witaminę C, A oraz retinoidy. Odpowiednie przygotowanie do zabiegu jest niezwykle ważne dla jego przebiegu oraz efektów, jakie dzięki niemu osiągniemy.
Rekonwalescencja po usuwaniu przebarwień
Po zabiegu przebarwienia delikatnie ciemnieją, a na skórze pojawia się zaczerwienienie. W ciągu kilka kolejnych dni objawy te powinny ustąpić. Wówczas skóra zacznie się łuszczyć. Pacjent bezpośrednio po zabiegu laserowego usuwania przebarwień może wrócić do codziennych czynności oraz pracy, jednak powinien zachować ostrożność. Po takim zabiegu należy przede wszystkim unikać słońca, zrezygnować z opalania oraz stosować krem z filtrem SPF 50. Przez kilka dni należy także unikać skrajnie niskich temperatur. Przebarwienia skórne zostaną zredukowane dopiero, gdy skóra się zagoi. Zajmuje to około tygodnia. Jeśli Ty również chciałabyś zredukować przebarwienia, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki, poznaj szczegóły związane z zabiegiem oraz umów się na wizytę!