
Choroby skóry bardzo często mają wpływ na ogólne samopoczucie pacjentów, dlatego tak ważne jest, aby znaleźć skuteczne metody leczenia i poprawy swojej zdrowotnej kondycji. Jednym ze skuteczniejszych sposobów radzenia sobie z chorobami skóry jest terapia laserowa, która pozwala na precyzyjne działanie i zadowalające efekty. Dzięki wykorzystywanej technologii, terapie laserowe są niezwykle skuteczne i pozwalają na osiąganie długotrwałej poprawy kondycji skóry lub całkowite zażegnanie problemu. Jedną z bardziej popularnych technologii laserowych jest praca z laserem excimerowym. Na czym polega fenomen tego urządzenia? Z jakimi chorobami skóry pomoże nam się uporać? Kto powinien skorzystać z lasera excimerowego?
Spis treści:
- Działanie lasera excimerowego – wszystko co musisz wiedzieć
- Kto może skorzystać z terapii laserem excimerowym
- Jak wygląda zabieg z wykorzystaniem lasera excimerowego
- Po zabiegu – skuteczność działania lasera excimerowego
- Laser excimerowy – podsumowanie
Działanie lasera excimerowego – wszystko co musisz wiedzieć
Tak jak zostało to już wspomniane we wstępie artykułu, wykorzystywanie laserów do leczenia dolegliwości skórnych zyskuje na popularności, którą zawdzięcza niezwykłej skuteczności. Rozwój technologii pozwala na znaczące ulepszenie działania laserów, tak aby mogły w pełni odpowiadać na potrzeby pacjentek i pacjentów. Lasery mają olbrzymią przewagę nad pozostałymi metodami leczenia choroby skóry – wiązka światła może precyzyjnie wnikać w głąb skóry jedynie w tych miejscach, które chcemy poddać terapii. Dzięki temu zdrowe obszary skóry nie ulegają zniszczeniu.
Laser excimerowy opiera się na wiązce światła, której długości fali wynosi 308 nm. Dzięki tej wartości, laser wnika w głębokie warstwy skóry, aby tam rozbijać i niszczyć chorobotwórcze oraz zapalne komórki aktywne, które prowadzą do powstawania wszelkich problemów skórnych. Działanie lasera excimerowego można w pewnym sensie porównać do działania lamp UV, jednak w przypadku lasera większa skuteczność została oparta na znaczącej koncentracji wielkości fali. Laser excimerowy wykorzystuje w swojej technologii bardzo szerokie spektrum promieniowania UVB. Moc urządzenia dostosowywana jest do indywidualnego stanu pacjenta, tak aby w jak największym stopniu wpłynąć na skuteczność przeprowadzanego zabiegu.
Warto wspomnieć również o tym, że w czasie działania laser excimerowy reguluje również stany zapalne oraz łagodzi wszelkie zaognienia, które mogą występować na powierzchni skóry, na przykład tak jak w przypadku atopowego zapalenia skóry.
Kto może skorzystać z terapii laserem excimerowym?
Ponieważ laser excimerowy jest tak precyzyjnym urządzeniem, którego siłę i działanie możemy regulować w zależności od indywidualnych potrzeb i przypadku, stanowi on niezwykle bezpieczną metodę leczenia chorób skóry. Dzięki temu, mogą z niego korzystać już pacjenci powyżej drugiego roku życia.
Z jakimi problemami skóry pomoże nam uporać się laser excimerowy? Jednymi z najbardziej powszechnych przypadków, w których wykorzystywana jest ta metoda są łuszczyca, bielactwo, atopowe zapalenie skóry oraz łysienie plackowate. Światło lasera wnikając w głąb skóry prowadzi do apoptozy w keranocytach i limfocytach T – w zależności od przypadku laser doprowadza do zniszczenia chorobotwórczych komórek.
Należy również pamiętać o osobach, które nie powinny decydować się na zabieg wykorzystujący metodę lasera excimerowego. Jednym z głównych przeciwwskazań jest ciąża i cały okres karmienia piersią. Ważna jest również kwestia uczulenia na światło oraz przyjmowanie leków i ziół, które mogą doprowadzić do światła uczulenia. Przeciwwskazaniem do zabiegu są również nowotwory.
Jak wygląda zabieg z wykorzystaniem lasera excimerowego
Przeprowadzenie zabiegu wykorzystującego metodę lasera excimerowego jest niezwykle proste. Poprzedzony zostaje konsultacją ze specjalistką lub specjalistą, który będzie przeprowadzał leczenie, w celu dokładnego rozpoznania problemu oraz dopasowania dokładnej terapii. Jest to konieczne do wyznaczenia ilości spotkań oraz mocy z jaką pracować będzie urządzenie.
Zabieg wykonywany jest przez osobę upoważnioną do obsługi lasera. Podczas zabiegu głowica urządzenia przesuwana jest po wybranym miejscu na skórze pacjenta, tam gdzie występuje główne ognisko występowania choroby. Leczenie metodą lasera excimerowego nie wymaga wcześniejszych przygotowań i jest całkowicie bezbolesne, dzięki czemu czas rekonwalescencji jest niezwykle krótki.
Ilość sesji przeprowadzanych przez specjalistę dopasowywana jest do indywidualnych potrzeb pacjentek oraz pacjentów. Jeżeli mamy do czynienia z zaawansowanymi chorobami skóry, zazwyczaj niezbędne będzie przeprowadzenie około dwudziestu zabiegów wykorzystujących metodę lasera excimerowego. Pacjenci i pacjentki mogą odczuwać poprawienie się stanu zdrowia już po pierwszych sesjach, które w znaczącym stopniu przyczyniają się do zmniejszenia stanów zapalnych czy też regeneracji komórek skórnych.
Jeżeli natomiast chodzi o czas zabiegu oraz częstotliwość z jaką powinien być przeprowadzany, mamy pewne ograniczenia, które jednocześnie pozwalają nam na systematyzację pracy. Naświetlania laserem odbywają się w sesjach trwających trzydzieści minut – jest to optymalny czas, w którym impulsy świetlne mogą dostać się w głąb skóry i aktywować do pracy odpowiednie komórki.
Zabieg powtarzany jest w odstępie od trzech dni do pełnego tygodnia, a cała terapia trwa zazwyczaj kilka miesięcy. Odstęp pomiędzy poszczególnymi sesjami jest również uzależniony od pojedynczego przypadki. Jeżeli mamy do czynienia z poważnym, zaawansowanym problemem skórnym możemy liczyć się z tym, że po upływie pewnego czasu zabieg będzie należało powtórzyć – w celu zwiększenia skuteczności leczenia.
Po zabiegu – skuteczność działania lasera excimerowego
Dzięki wykorzystywaniu najnowszej technologii zabieg wykorzystujący laser excimerowy, dostępny m.in. w klinice Natura Med w Nowym Sączu, jest niezwykle skuteczny. Wszystko zawdzięczamy precyzyjnej wiązce światła, która trafia w bezpośrednie źródło problemu. Chociaż sesje zabiegowe torba powtarzać w krótkich odstępach czasu i całe leczenie może potrwać kilka miesięcy, wciąż jest ono o wiele krótsze niż pozostałe metody kuracji, szczególnie w przypadku leczenia bielactwa. Powtarzanie zabiegu z powodu nawrotów stanów zapalanych, może wydarzyć się jedynie wtedy, kiedy na stan pogorszenia się skóry mają wpływ inne czynniki chorobotwórcze.
Metoda leczenia laserem excimerowym może się jednak wiązać z pewnymi skutkami ubocznymi, chociaż należy zaznaczyć, że występują one dość rzadko – o ryzyku występowania efektów ubocznych powinniśmy zostać poinformowani przez osobę przeprowadzająca zabieg. Jakie mogą być skutki uboczne działania lasera excimerowego? Zdarza się, że po zabiegu na powierzchni skóry pojawia się zaczerwienienie lub pieczenie – są to jednak objawy, które ustępują do kilku godzin po przeprowadzeniu zabiegu. Do poważniejszych skutków ubocznych należą przebarwienia czy hipopigmentacja naświetlanej skóry, czyli pojawiające się białe plamy. Osoby z bardzo delikatną skórą, która łatwo ulega uszkodzeniu, mogą zgłosić również występowanie pęcherzy. W takim wypadku warto zastanowić się, czy siła lasera nie została dobrana w nieodpowiedni sposób.
Laser excimerowy – podsumowanie
- Jest to niezwykle skuteczna metoda leczenia łuszczycy, bielactwa, atopowego zapalenia skóry czy łysienia plackowatego
- Zabieg jest bezbolesny, nie wymaga okresu rekonwalescencji i można go przeprowadzać na pacjentach powyżej drugiego roku życia
- Leczenie trwa zazwyczaj kilka miesięcy, a zabiegi powtarzane są w odstępach od 3 dni do tygodnia
- Moc działania lasera excimerowego oraz częstotliwość zabiegów dopasowuje się do indywidualnego stanu pacjenta