
Żylaki to przypadłość, która dotyka ponad połowę populacji na całym świecie. Żylaki nie tylko powodują duży ból i dyskomfort, ale także sprawiają, że nogi wyglądają wyjątkowo nieestetycznie. Metod usuwania żylaków jest kilka, ale większość z nich wymaga ingerencji chirurgicznej. Na szczęście możliwe jest także usuwanie żylaków laserem, które uznaje się za najbezpieczniejszą i najmniej inwazyjną metodę leczenia żylaków.
Żylaki – jak powstają?
Do powstania żylaków powstaje na skutek zaburzeń pracy zastawek w naczyniach żylnych. Prawidłowo funkcjonujące zastawki otwierają się i zamykają transportując krew od serca do stóp i na odwrót. Jeśli dojdzie do ich uszkodzenia, krew zaczyna rozpychać żyły, co prowadzi do ich uszkodzenia. Pod wpływem ciśnienia, pojawiają się stałe zmiany w postaci podskórnych uwypukleń o wężowatym kształcie.Powstawaniu żylaków sprzyjają:
- starszy wiek
- płeć(na żylaki częściej cierpią kobiety)
- uwarunkowania dziedziczne
- ciąża
- praca stojąca
Na czym polega laserowe usuwanie żylaków?
Usuwanie żylaków za pomocą lasera opiera się na wykorzystaniu energii świetlnej do zamknięcia niewydolnej żyły. Wwnęrzżylne lczenie laserowe (EVLT), stosowane m.in. w klinice LaserMED powoduje, że energia cieplna emitowana przez laser powoduje uszkodzenie tkanki żylnej, a następnie jej obkurczenie i zamknięcie. W porównaniu z operacyjny leczeniem żylaków, wykorzystanie lasera jest bardzo bezpieczną i komfortową metodą. Nie ma tu konieczności wykonywania cięć w pachwinie, nie powstają krwiaki, a okres rekonwalescencji jest nieporównywalnie krótszy.
Jak wygląda usuwanie żylaków laserem?
Zabieg z wykorzystaniem metody EVLT ma charakter ambulatoryjny, co oznacza że pacjent może opuścić gabinet tuż po jego zakończeniu. Jak opisują specjaliści z kliniki LaserMED w Nowym Targu, całość odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a więc zabieg jest bezbolesny. Rozpoczyna się od tzw. mapowania układu żylnego. Lekarz zaznacza punkty przebiegu głównych żył wraz z ich odgałęzieniami, a następnie wprowadza do nich włókno lasera. Po zakończeniu pracy lasera, nałożony zostaje opatrunek. Czas trwania laserowego usuwania żylaków to zaledwie 60 minut. Po około dobie po zakończonym zabiegu, można wrócić do codziennej aktywności.
Przeciwwskazania
W przeciwieństwie do operacyjnego leczenia żył, laseroterapia ma wyjątkowo krótką listę przeciwwskazań do zabiegu. Są to:
- ciąża
- problemy z krzepliwością krwi
- choroby nowotworowe
- cukrzyca
- aktywne infekcje lub stany zapalne
Jak przygotować się do laserowego usuwania żylaków?
O szczegółowych zaleceniach pozabiegowych informuje pacjenta lekarz prowadzący. Przed przystąpieniem do leczenia laserowego, należy wykonać rutynowe badania, takie jak: morfologia, poziom elektrolitów, glukoza, antygen HBS i HCV i badanie układu krzepnięcia. Wymagane jest także zaświadczenie o szczepieniu p/WZW. Ponadto, na około 7 dni przed zabiegiem należy odstawić leki zawierające kwas acetylosalicylowy. W dniu zabiegu dobrze jest założyć luźne, wygodne ubranie, aby uniknąć zerwania opatrunków. Pamiętajmy także, by na 6 godzin przed planowanym zabiegiem, nie przyjmować żadnych płynów ani pokarmów.
Zalecenia pozabiegowe
- tuż po zabiegu należy spacerować przez 20-30 minut
- bezpośrednio po zabiegu nie można prowadzić samochodu, a w okresie rekonwalescencji nie należy siedzieć za kierownicą nieprzerwanie przez dłużej niż godzinę
- przez pierwsze 3 doby zaleca się noszenie pończoch uciskowych
- aby przyspieszyć rekonwalescencję warto wykonywać lekką aktywność fizyczną,np. spacery, jazda na rowerze
- cięższą aktywność fizyczną można włączyć dopiero po 2 tygodniach od zabiegu